Wytrzymałe i tanie w utrzymaniu hale stalowe są bardzo popularnym rozwiązaniem na rynku. Można z nich stworzyć przestronne budynki o różnorodnych funkcjach. Inwestorzy w większości decydują się na tego typu lekkie konstrukcje, które niskim kosztem mogą być eksploatowane latami. Stal, z jakiej zrobiona jest hala, może mieć różne parametry, dzięki czemu powstają z niej budynki wielorakiego przeznaczenia.

Funkcje hal stalowych

Przed powstaniem hali stalowej, należy określić jej przeznaczenie. Następnym krokiem jest zrobienie projektu. Musi być realizowany przez odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Należy postępować zgodnie z procedurami, by wyeliminować wszystkie błędy konstrukcyjne. Dzięki temu hala będzie trwała i stabilna. Obecnie hale stalowe wykorzystuje się w wielu branżach, więc różnią się one od siebie wieloma szczegółami. Mogą być to magazyny, które nie mają naturalnego źródła światła. Natomiast muszą być zabezpieczone przed zmianą temperatur czy wodą. Wszelkie wymagania powinny być uwzględnione w projekcie.

Stal jest wykorzystywana nie tylko do budowy hal, ale też konstrukcji stalowych. Mogą być to wiaty na przystankach, dworcach kolejowych czy zadaszone parkingi. Zabezpieczają one daną przestrzeń przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zamówienia na hale stalowe

Firmy, które projektują i wykonują hale stalowe, realizują różnego rodzaju zamówienia. Pierwszą grupą klientów są instytucje publiczne. Przeważnie zamawiają hale stalowe, które będą służyć jako budynki użyteczności publicznej. Mogą być to hale sportowe czy widowiskowe. Drugą grupę stanowią inwestorzy prywatni. Ich oczekiwania są spersonalizowane. Jedni potrzebują hal stalowych, których przeznaczeniem będzie magazynowanie produktów, drudzy sezonowych punktów sprzedaży. Niektórzy inwestorzy są zainteresowani zaprojektowaniem hali przemysłowej, w której będą mogli prowadzić działalność gospodarczą. Bardzo rzadko, ale zdarzają się zamówienia hal do celów indywidualnych. W tym przypadku mogą to być garaże czy budynki eksploatowane np. jako pomieszczenia gospodarcze na sezonowy sprzęt.