W każdym przedsiębiorstwie, które opiera swoją działalność na magazynowaniu towarów, potrzebne są skuteczne rozwiązania logistyczne. Konstrukcja hal magazynowych może różnić się gabarytami oraz przeznaczeniem ze względu na różnorodne sektory i gałęzie biznesu. Jedno jest pewne – musi być to wydajna strefa przeładunku, efektywnie wykorzystująca dostępną przestrzeń magazynową.

Zawartość projektu

Zaprojektowany budynek może pełnić rozmaite funkcje m.in. służyć do wysyłania lub magazynowania towaru. Przyczynia się to bezpośrednio do wydajnej pracy firm, gdzie przepływ towarów odbywa się w łatwy i dynamiczny sposób. W projekcie hali magazynowej należy uwzględnić wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa. W takich obiektach będą przechowywane rozmaite surowce, materiały, maszyny czy urządzenia. Dlatego w projekcie hali powinna znaleźć się ochrona towarów od zmieniających się warunków atmosferycznych. Budowlany projekt hali magazynowej zawiera projekty: architektoniczny, konstrukcyjny, wewnętrznych instalacji sanitarnych, wewnętrznej instalacji elektrycznej, instalacji odgromowej oraz charakterystykę energetyczną budynku. Musi być w nim również zestawienie materiałów budowlanych części biurowej oraz zgoda na zmiany w projekcie.

Gotowe projekty

Konstrukcje wielkopowierzchniowe takie jak hale magazynowe występują w różnych wariantach. Mogą być to duże i małe powierzchnie. Wiele firm oferuje gotowe projekty hal, dostosowane do różnego rodzaju działalności. W projekcie należy uwzględnić wymagane materiały, by ochronić przechowywane tam towary przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Hale magazynowe mogą być ogrzewane, czyli do użytku przez cały rok bądź nieogrzewane, wykorzystywane sezonowo. Dodatkowo niektóre obiekty będą musiały posiadać odporność ogniową. Wszystko zależy od przeznaczenia hali magazynowej. Przy gotowych projektach zakres prac będzie obejmował takie elementy jak: prace ziemne, wykonanie fundamentów i posadzki, izolacje i wykończenia, obudowa ścian i okien, konstrukcja stalowa, dach oraz stolarka otworowa. Wszystkie prace zależą od wybranego projektu.