Projekty hal stalowych – gotowy projekt czy na zamówienie?

Jedną z podstawowych kwestii, która nurtuje osoby zainteresowane projektem hal stalowych, jest wybór projektu gotowego lub indywidualnego. Która opcja jest lepsza? Poznaj odpowiedź na to pytanie.

Budowa hali stalowej to spore wyzwanie dla potencjalnego inwestora, dlatego też tak istotne jest, aby projekt tego obiektu był perfekcyjnie dopracowany i dokładnie przemyślany. Aby spełnić te warunki, projekt powinien realizować oczekiwania inwestora, a przy tym powinien być funkcjonalny, estetyczny oraz energooszczędny.

Z tego powodu wybór odpowiedniego projektu hali stalowej należy zacząć od wyjścia od indywidualnych preferencji inwestora, jego zasobów finansowych oraz celów i przeznaczenia danego obiektu. Czy te założenia lepiej spełni gotowy, czy indywidualny projekt?

Gotowe projekty hal stalowych

Znalezienie gotowych projektów hal stalowych nie powinno sprawić większych trudności, w Internecie znajduje się wiele portali oferujących sprzedaż gotowych propozycji, kupisz m.in. gotowe projekty hal magazynowych czy gotowe projekty hali produkcyjnej. Zanim jednak wybierzesz projekt, warto zastanowić się, czy dana cena nie jest zbyt niska za tę usługę, a wygoda oraz atrakcyjność gotowych projektów nie okaże się jedynie chwytem marketingowym. Wszystko zależy od wybranej oferty – ich rozpiętość jest dość duża, a przygotowane już projekty mogą kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy mniej niż projekty indywidualne. Nie oznacza to jednak sporych oszczędności, w trakcie budowy źle dopasowany projekt może nieść ze sobą dodatkowe koszty.

Brak dostosowania projektu do konkretnej sytuacji, uwzględniając przy tym m.in. lokalizację, klimat, czy warunki gruntowe, jest największym minusem gotowych projektów. Ich adaptacja do danego obiektu nierzadko kosztuje więcej niż wykonanie indywidualnego projektu hali stalowej od zera. Warto tutaj zaznaczyć, że przy projektowaniu obiektów przemysłowych istotne są nie tylko założenia inwestora, ale również przepisy dotyczące hali stalowej, jej położenia na działce oraz relacji z sąsiadującymi obiektami. Projekt musi też uwzględniać warunki pożarowe, a te zawarte w gotowym projekcie mogą być niemożliwe do zrealizowania przez inwestora.

Projekty hal stalowych na zamówienie

Z kolei indywidualny projekt pozwala kontrolować cały proces projektowy oraz dostosować go w każdym szczególe do potrzeb, oczekiwań oraz wymagań inwestora. Ten ostatni czynnik jest w szczególności ważny w hali stalowej.

Dla kogo projekt indywidualny jest koniecznością? Taki projekt będzie niezbędny dla inwestorów, którzy planują wykonać w hali pomieszczenia bądź strefy różniące się przepisami od innych przestrzeni (na przykład lakierni). Jeśli należysz do tej grupy, to powinieneś zastanowić się, czy opłacalne dla Ciebie jest przeznaczenie środków finansowych na gotowy projekt, który nie będzie dostosowany do pierwotnych założeń i planów. Indywidualne projektowanie daje gwarancje, że wszystkie rozwiązania będą dopasowane do Twojej inwestycji.

Czym wyróżniają się nasze hale stalowe?

Gromadzona przez lata wiedza oraz doświadczenie – w branży działamy od 1991 roku – przekładają się na nasze sukcesy w budownictwie. W pracowni projektowej PROMUS zatrudnieni są profesjonalni projektanci, konstruktorzy, budowlańcy oraz specjaliści z technicznym bądź inżynierskim wykształceniem.

Budowa hali stalowej dla profesjonalistów nie jest sporym wyzwaniem, ale wymaga od ekipy (tak jak każdy inny obiekt budowlany) podjęcia odpowiednich przygotowań. W PROMUS uczestniczymy na każdym etapie prac. Ogromną zaletą hal stalowych jest to, że nie potrzebują one pełnego fundamentu, wystarczą tutaj stopy fundamentowe. Projekt przygotowany jest pod konkretne wytyczne, które różnią się w zależności od rodzaju stawianego budynku.  Jeśli w projekcie nie została ujęta izolacja, to kolejnym etapem jest montaż stalowych blach profilowanych (ich instalację rozpoczyna się od dachu, a potem przechodzi się do ścian). Jak sprawa ma się w izolowanych halach? Przed montażem zewnętrznych blach rozstawiana jest folia paroizolacyjna, a potem pomiędzy profilami układana jest warstwa izolacji. Do izolacji można też wykorzystać płyty warstwowe, to dobra opcja, jeśli budujesz halę, która będzie pełniła funkcję magazynu. Aby zamontować wszelkie obróbki blacharskie (wiatrownice, narożniki, elementy kalenicowe), należy zamknąć wszelkie otwory w hali (okna, bramy, drzwi). Gdy ten etap zostanie wykonany, hala stalowa jest gotowa do odbioru.

Przygotowanie indywidualnego projektu hali stalowej wymaga specjalistycznej wiedzy oraz kompleksowego podejścia, a w tym zakresie nasi pracownicy nie mają sobie równych. Inwestorzy, którzy do tej pory współpracowali z PROMUS przy realizacji hali stalowej, docenili nas za rzetelność i precyzję wykonania, terminowość realizacji oraz wysoką jakość komunikacji z klientem. Oprócz tworzenia projektów, zajmujemy się także budową oraz montażem hal.

Masz jakiekolwiek pytania dotyczące procesu tworzenia projektu hali stalowej? A może potrzebujesz konsultacji, bo nie wiesz, które rozwiązania będą optymalne w przypadku Twojej inwestycji? Skontaktuj się z nami, specjaliści PROMUS z chęcią przybliżą Ci kwestie dotyczące indywidualnych projektów konstrukcji hali stalowej. Jesteśmy w stanie przygotować rozmaite projekty konstrukcyjne, w tym projekty hali z biurem, projekt hali 10x15, projekty hal produkcyjnych z biurem, projekty hali warsztatowej lub projekt hali magazynowej z biurem bądź garażem. Oferta obejmuje cały kraj. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.